Каттлея (Cattleya sp.)

Каттлея (Cattleya sp.)

У 1817 році в провінції Пернамбуку, що на півночі Бразилії, ботанік Вільям Свенсон виявив новий вид орхідеї. Знайдені рослини були відправлені в Ботанічний сад міста Глазго. За клопотаннями Свенсона кілька рослин було передано Вільяму Каттлей - відомому любителю тропічних рослин. Саме ця людина спромоглась вивести в тепличних умовах нові особини. На його честь й було названо цей рід орхідей, що на сьогоднішній час налічує близько 65 видів.

Цікавим фактом є те, що представниці цього роду є національними квітками, а саме Cattleya mossiae —Венесуели, а Cattleya trianaei — Колумбії. Особливості

У кімнатному квітникарстві розділяють природні й гібридні види орхідей. Природних налічується більше п’ятдесяти видів, гібридних близько ста а то й більше. Серед каттлей в домашніх умовах вирощують переважно гібридів. Квітки каттлеї нагадують швидше нарцис чи ірис , аніж типові орхідеї. Мають п’ять пелюсток, направлених вгору. Вони можуть бути довгими, загостреними, широкими, заокругленими чи хвилястими. Каттлея чудова формами своїх квіток, проте найбільша розкіш цих орхідей - їхнє забарвлення, яке може бути всіх кольорів райдуги, окрім синього. Розмір квіток коливається від 5 до 15 сантиметрів у діаметрі і залежить від видової приналежності орхідеї.

Освітлення

Щоб каттлея радувала вас яскравим і довготривалим цвітінням, потрібно забезпечити їй дуже яскраве освітлення. Однак прямі сонячні промені є корисними лише кільком видами цієї орхідеї, всі інші потребують розсіяного світла, як в оранжереї. Принісши додому каттлею потрібно розмістти її на найбільш освітленому вікні, проте варто притінити його матовою плівкою або тонкою тканиною. Тим каттлеям які цвітуть навесні, потрібно протягом зими забезпечити підсвічування штучними лампами. Також варто пильнувати, щоб вночі на вашу красуню не потрапляло світло ліхтарів з вулиці. Це пов’язано із добовими ритмами рослини і може гальмувати її ріст.

Температурний режим

Каттлея досить примхлива рослина у питаннях щодо температурного режиму. Вона добре переносить як спеку, так і холод. Але для результативного цвітіння каттлеї дуже важливий температурний перепад протягом доби. Вдень повинно бути тепло, близько 23-28 градусів, а вночі — прохолодно, близько 15-18.

Вологість

Каттлея, як і всі орхідні, любить високу вологість. У домашніх умовах зазвичай вологість повітря становить 20-30%, каттлеї потрібно 40-50%, а в період цвітіння 60-70%. Способів довести вологість в приміщенні до прийнятного значення багато: зволожувач повітря, підставка з керамзитом або мохом. Також можна обприскувати і мити каттлею, проте робити це потрібно обережно, щоб вода не застоювалася в середині бульби. Це може викликати гниття.

Полив

Каттлею варто поливати методом занурення, що дозволяє в потрібному обсязі наситити субстрат вологою, не замочивши при цьому бульби. Щоб правильно визначати стан вологості субстрату всередині, в грунті роблять заглиблення у вигляді ямки, яке зверху покривають мохом. Перед поливом мох знімають і перевіряють вологість субстрату. Для поливу використовують м’яку воду. У спеку поливають через день, у період цвітіння — 2-3 рази на тиждень, взимку полив знижують до 1 разу на два тижні.

Пересадка

Пересадка каттлеї зовсім не відрізняється від пересадки інших орхідей. Пересаджують каттлею у міру розростання куща і коренів. Причиною також може стати псування субстрату. Обов’язково вибирають напівпрозорий горщик з отворами на денці.

Добрива

Для каттлеї найкраще використовувати комплексне мінеральне добриво для орхідей, яке вільно можна придбати в магазинах. В період росту підживлюють каттлею раз в 2 тижні. В інші періоди добрив не потрібно.

Розмноження

Рослину ділять навесні після цвітіння або в період активного росту у орхідей, що цвітуть восени. Для розмноження найкраще підійде рослина з мінімум 7-8 бульбочками. Коріння розрізають ножем, намагаючись не завдати шкоди бульби. Зріз варто присипати вугіллям або обробити розчином зеленки. Після цього відділені особини поміщають на свіжий субстрат у горщики не надто великих розмірів.

Хвороби та шкідники

Найчастіше орхідеї, в тому числі і каттлея, страждають від гнилей та бактеріальних інфекцій. Це можна помітити по стану коріння. Уражені ділянки потрібно вирізати до зеленої здорової тканини, підсушити і присипати вугіллям. Далі рослину варто обробити антигрибковими препаратами і пересадити в горщик з новим субстратом. Причиною грибкових хвороб може стати неправильний полив, який призводить до загнивання кореневища і сприяє розвиткові бактерій. Також каттлея може стати ціллю комах-паразитів, таких як: щитівка, попелиця, павутинний кліщ та ін. Ці шкідники усуваються за допомогою обробки інсектицидами.

Тож, якщо ви прагнете внести в інтер’єр своєї оселі вишуканість та елегантність, тоді вам неодмінно потрібно придбати каттлею. Адже саме ця орхідея є чи не найніжнішою серед численних представниць своєї родини. Вона милуватиме вас рясними яскравими квітами, протягом тривалого часу цвітіння і звабливим ароматом, який є великою рідкістю у гібридних рослин.

{ if IS_PRODUCTION } { endif }