Дендробіум

Дендробіум (Dendrobium), один із найпоширеніших родів в родині Орхідних, який нараховує близько 1200 видів. В дикому виді ця орхідея займає значний ареал, який охоплює весь південь Азії, Австралію, Нову Зеландію та острови Тихого та Індійського океанів. Назва дендробіум в перекладі з грецької означає «той, що живе на дереві» і чітко вказує на те, що ця рослина є епіфітом. Проте є й такі види, що проживають на скелях- ліофіти.

В домашніх умовах найчастіше вирощують гібриди дендробіума нобіле, або як його ще прийнято називати дендробіума благородного. Завдяки селекції штучно було виведено безліч гібридів цієї орхідеї різних кольорів: білий, жовтий, рожевий та інші. Нові гібриди було отримано зовсім нещодавно, а саме дендробіум нобіле групи ямамото.

Якщо ви вирішили придбати собі саме таку орхідею, вам потрібно знати всі аспекти в догляді за нею. Хоча дендробіум – доволі не примхлива рослина, проте так як і решта орхідей, полюбляє багато світла, хороший полив і підвищену вологість повітря. Проте має одну особливість: для його зимового цвітіння необхідний період спокою з початку листопада по кінець грудня.

Освітлення

Дендробіум, як і решта представників родини Орхідні, краще розміщувати на східних, південно-східних і південно-західних вікнах вашої оселі. На південному вікні дендробіум можна залишати тільки в осінньо-зимовий період, оскільки рослина важко переносить температуру вище 27 ° С. Якщо ж ваш дендробіум примостився на північному вікні, то восени і взимку йому необхідно додаткове освітлення, яке ви можете забезпечити фітолампами, або ж звичайними настільними лампами не менше як 4 години на день. По забарвленню листя можна визначити чи достатньо вашому дендробіуму світла. Якщо листя зелене - світла достатньо, якщо воно блідо-салатового кольору, місцями із плямами - сонячних променів занадто багато, що призводить до опіків. Якщо ж освітлення не достатнє - листя темно – зеленого забарвлення.

Вологість повітря

Дендробіум походить із тропічних лісів з підвищеною вологістю, тому варто створити йому умови, максимально наближені до природних. Якщо ваша рослина знаходиться в приміщені із сухим повітрям, їх варто обприскувати м'якою водою раз на два дні. При високій температурі і недостатній вологості молоді листочки дендробіума будуть викривлятись і ставати зморщеними.

Полив

Полив орхідей залежить від пори року. Навесні і влітку, в період вегетації, орхідеї поливають раз на 3-4 дні, восени - раз на тиждень. Взимку, якщо дендробіум знаходиться в стані спокою, полив здійснюють 1 раз на місяць. Перед черговим поливом перевірте коріння на сухість, воно має мати сріблясте забарвлення. Горщик з дендробіумом помістіть в ємність з теплою водою на 10-15 хвилин. Після цього рослину виймають і поміщають на підставку. Важливо пам’ятати, що при поливі не можна допускати попадання води на молоді бульби, адже вода може спричинити їх загнивання. В період росту, а саме з квітня по вересень, у воду яка використовується для поливу, додають мінеральні добрива для підгодівлі рослини.

Пересадка

Зазвичай рослину пересаджують навесні, після цвітіння, коли орхідея починає рости і не частіше, ніж рази на 2-3 роки. Необхідність в пересадці виникає, якщо коріння дендробіума тісно втискається в стінки горщика. Або субстрат вже доволі старий і окислився. Для субстрату підійде магазинний грунт для орхідей, до складу якого входить кора, пінопластові кульки, мох. Мох потрібен для підвищення вологості біля рослини, пінопласт - щоб субстрат не злежувався. Проте краще до субстрату замість пінопластових кульок додати пресовані вуглинки, які також можна придбати в магазині. Горщики зазвичай беруть напівпрозорі, із отворами ???? денці. На дно варто покласти дренаж з великих шматків кори, щоб покращити надходження води до рослини при поливі, а зверху - мох-сфагнум для додаткової вологості. Поливати орхідею можна вже через 7-10 днів після пересадки.

Цвітіння дендробіума

Цвіте дендробіум в зимово-весняний період, з січня по квітень. Перед цвітінням передує повний цикл розвитку, що включає період активного росту (травень-жовтень) і період спокою (листопад-грудень). Якщо дендробіум не отримає законного відпочинку восени, то замість квітів випустить молоді пагони з псевдобульбами, які використовують для розмноження. Забарвлення квіток у дендрібіума буває різне: бузкове з жовтою серединкою, біле з рожевими кінчиками, малинове або просто біле. Цвіте дендробіум ароматними квітами від 2 до 4 тижнів. Перед цвітінням полив скорочують, рослину виносять на найяскравіше місце. Можна використовувати додаткове освітлення. Якщо в січні квіти не з'явилися, можна підгодувати дендробіум добривом з вмістом фосфору, що зіграє роль сигналу для цвітіння на клітинному рівні рослини. Або 2-3 рази влаштувати душ з температурою води 30-35 ° C, максимум 40 ° C.

Особливості догляду

Перед зимово-весняним цвітінням дендробіум відпочиває. Період спокою у нього починається з листопада і триває 2 місяці. Наприкінці жовтня варто припинити полив, а саму орхідею перенести у світле, сухе і більш прохолодне місце.

Хвороби та шкідники

Найчастіше дендробіум уражають павутинний кліщ, попелиці або трипси. Заражені рослини потрібно ізолювати від інших кімнатних рослин і провести комплексні заходи боротьби із шкідниками.

{ if IS_PRODUCTION } { endif }