Догляд за орхідеями для початківців

Кожен із нас мабуть має в своїй оселі орхідеї, а ті хто їх ще не придбав безсумнівно мріють про цю красуню, яка прикрасить будь-який інтер’єр своєю вишуканістю та елегантністю. Однак придбати орхідею легко, а от піклуватись про неї так, щоб вона зберігала свою красу якнайдовше - справа непроста. Найперша рекомендація - краще купувати орхідеї у весняний або літній період. Адже саме тоді вони знаходяться в «розквіті сил», і найкраще пристосовуються до нових умов у вашому помешканні. В домі орхідею слід розмістити не на те місце, де вона має найбільш естетичний вигляд, а там де вона буде себе комфортно почувати. Для хорошого росту орхідей необхідно безліч факторів, найосновніші з яких це – полив, освітлення і вологість.

Полив

Орхідеї - унікальні рослини своєю кореневою системою, оскільки вона не знаходиться в грунті, так як ми це звикли бачити в інших представників флори. Її корені належать до типу повітряних коренів, оскільки орхідея в природних умовах росте на корі дерев і втягує всю необхідну їй воду із провідної системи дерев. Саме тому звичайний полив тут не підходить. Поливати орхідею, як і інші рослини, варто вранці. Щоб з’ясувати чи потребує ваша квітка води достатньо глянути на її корені. Вони повинні мати сріблясте забарвлення до поливу, і зелене після. Жодних водоростей чи плісеневих грибів не повинно бути – адже це свідчить про надмірний полив, і як наслідок коренева система може почати загнивати. Ще одним «сигналом» про те, що ваша орхідея потребує води може бути відсутність конденсату на стінках горщика. Для поливу найкраще використовувати теплу відстояну воду кімнатної температури. Для того, щоб усунути жорсткість води до неї можна додавати щавлеву кислоту. Воду найкраще доливати в підставку горщика, і таким чином давати орхідеї можливість самій крізь отвори в дні вбирати стільки води скільки їй потрібно. Бажано, щоб вода не потрапляла всередину кореневої розетки, це може призвести до загнивання кореня. Якщо якимось чином вода туди потрапила, її можна просушити за допомогою фільтрувального паперу, або звичайної газети.

Освітлення

Наступним важливим фактором при догляді за орхідеєю є освітлення. Саме від нього залежить, чи цвістиме ваша екзотична красуня чи похилить свої пелюстки додолу. Орхідея - світлолюбна рослина, проте надмірне пряме сонячне проміння може призвести до утворення некротичних плям, як на листках, так і на пелюстках рослини. Для неї найкраще підходить розсіяне проміння. Саме тому орхідеї влітку краще ставити на підвіконня, що розташовані із західної чи східної сторони, а взимку та восени - південні вікна. Для кращого освітлення можна використовувати також фітолампи, або ж звичайні лампи денного світла , які варто вмикати хоча б на 1-2 годину в день. Варто час від часу обертати горщик іншою стороною до вікна, щоб дати можливість рослині рівномірно отримувати сонячне світло.

Інше

Орхідея - тропічна рослина, яка звикла до високої вологості, саме тому цей фактор також варто враховувати при догляді за рослиною, особливо в період опалювального сезону. Як додаткове зволоження можна проводити обприскування листя, при цьому не допускати потрапляння води на кореневу розетку. В жодному разі не допустимо обтирати пелюстки вологими ганчірками, так як це дозволено із іншими рослинами. Від механічних подразнень, які рослина отримує під час цієї процедури, пелюстки робляться зморшкуваті, скручуються і з часом відмирають. На зиму вазони рекомендовано забирати з підвіконь подалі від систем опалення, оскільки вони надмірно висушують повітря. Також орхідеї полюбляють провітрювані місця, але не протяги, що може стати причиною загибелі квітки, внаслідок простуди твірних тканин.

У період цвітіння орхідея дуже чутлива до надлишку солей і потребує додаткової підгодівлі спеціалізованими добривами не менше як один раз на тиждень. Також важливим є догляд в перші 2-3 тижні після цвітіння, адже саме від цього залежить чи цвістиме ваша орхідея вдруге. Коли квітконосний пагін відсихає - не варто його відразу обрізати, адже він може стати джерелом поживних речовин, які необхідні рослині для подальшого розвитку. Коли ж квітконос вже відмирає і жовтіє, його обрізають до здорової тканини, а місце зрізу обробляють розчином зеленки або ж порошком активованого вугілля. Проте бувають випадки коли пагін після відцвітання залишається «живим», і немов впадає в стан сну, щоб набратись сил для наступного цвітіння, при цьому пустивши нові бруньки. В такому випадку пагін потрібно обрізати на відстані 1-2 см вище сплячих бруньок. В цей час варто зменшити інтенсивність поливу і підгодівлю.

Це на перший погляд можна подумати, що орхідея потребує королівських умов. Насправді ж це необхідність, для того щоб ваша квітка вижила. Якщо систематично дотримуватись цих правил при догляді за рослиною, які є цілком реальними в домашніх умовах, то ваша орхідея віддячить вам за це здоровим виглядом та довготривалим цвітінням. І пам’ятайте: «Ми відповідальні за тих, кого приручили.»

{ if IS_PRODUCTION } { endif }