Орхідеї - найпрекрасніші представники флори

Орхідеї - найпрекрасніші представники флори

Орхідні (Orchidaceae), або як їх ще називають Зозулинцеві,- одна із найпоширеніших та найпрекрасніших родин флори на нашій планеті, яка налічує близько 35 тисяч видів дикорослих орхідей і більше сотні тисяч як природніх, так і штучних гібридів. На сьогоднішній день вчені виділили 5 підродин: Apostasiodeae, Cypripediodeae, Epidendroideae, Orchidoideae та Vanilloideae. Назва «орхідея» походить від давньогрецького όρχι, що в перекладі означає «чоловіче начало», яке асоціюють із морфологією кореневища.

Історія популяризації орхідей

Вперше орхідеї були введені в культуру у Китаї понад 1000 років тому. Проте в наукових рукописах вони згадуються ще в ІІІ ст. н. е. Кожний, хто бодай раз бачив це витончене диво природи, був зворушений красою, ніжністю і вишуканим ароматом цих рослин. Саме тому великий Конфуцій назвав їх «королевами запашних рослин». І лише в XVІ ст., з початком розвитку мореплавання, ця екзотична красуня потрапила на наші землі. Відразу ж Європу охопила «Орхідейна лихоманка». Шанована знать, власники титулів, і навіть найнижчі посадовці при королівському дворі, вважали за необхідність мати орхідеї в своїх оселях, як символ королівської розкоші. Проте з часом корінь рослини почали використовувати в лікувальних цілях: як тонізуючий засіб при виснаженні, при шлункових захворюваннях, для зцілення безплідності й різних захворюваннях сечостатевої системи. Також з насіння й листя орхідей готували приворотні зілля, оскільки вважали цю рослину породженням магії.

То ж в чому особливість цієї рослини, яка привертає до себе увагу ось уже скільки століть?

Особливості орхідей

Істотна відмінність Орхідних від інших рослин полягає в будові квітки, яка утворена шістьома яскраво забарвленими пелюстками. Пелюстки і чашолистки по черзі розташовані навколо центру квітки. Нижня пелюстка, яка розміщена посередині нагадує губу, і називається labellum (лат. губа). В центрі квітки розміщується стовпчик, який являє собою об’єднаний чоловічий і жіночий репродуктивний орган. Саме це стало важливим фактором збільшення кількості гібридних видів при перехресному запиленні орхідей.

Більшість орхідей у природньому середовищі їхнього існування є епіфітами - поселяються на інших рослинах, зокрема деревах. Це пояснюється тим, що на кронах дерев орхідеї можуть отримати більше сонячного світла, аніж на грунтах в затінку поміж іншими рослинами. Проте орхідеї не можна назвати паразитами, оскільки всі необхідні їм поживні речовини вони отримують із повітря за допомогою спеціалізованих коренів, а також із тонкого гумусного шару кори дерев, при цьому не пошкодивши їхню первинну структуру. Епіфітний спосіб життя орхідей потрібно враховувати, при вирощуванні цієї рослини в домашніх умовах. Саме тому в горщик потрібно додати дрібну кору, вуглинки із дерева і сфагнові мохи. А також забезпечити високу вологість повітря в приміщені кімнати і хороше освітлення, щоб забезпечити цю екзотичну красуню всіма необхідними умовами для цвітіння. А хто сказав, що з орхідеями буде легко?

На сьогодні найменш вибагливими в догляді вважаються фаленопсис (лат. Phalaenopsis sp.) і дендробіум (лат. Dendrobium sp.), що квітнуть по кілька місяців, іноді навіть двічі-тричі на рік. А також все частіше на підвіконнях можна зустріти каттлею (Cattleya sp.) та ванду (Vanda sp.). Мабуть варто зауважити, що найдорожчою у світі квіткою також є представниця цієї родини, а саме орхідея «Золото Кінабалу»( Paphiopedilum rothschildianum). Один пагін цієї квітки коштує понад 5 тисяч доларів. Це пов’язано з тим, що дана орхідея росте виключно на горі Кінабалу , що на острові Борнео в Малазії, і вивести її в штучному середовищі ще не вдалось нікому. Проте Орхідні відомі не тільки своєю красою, а й користю, яку вони приносять людині. Найвідоміша на сьогодні з "корисних орхідей" - це ваніль плосколиста, ( лат. Vanilla рlanifolia). Без цієї рослини, з її вишуканим ароматом, не було б ні наших улюблених тістечок з ваніллю, ні солодкавих парфумів, від який паморочиться голова.

Отож, якщо ви вирішили придбати в свій дім орхідею, то завжди пам’ятайте, що для їх успішного вирощування звичайного поливу водою недостатньо. Щоб ваша орхідея розквітала, її потрібно любити, і тоді вона неодмінно віддячать вам за це.

{ if IS_PRODUCTION } { endif }