Пересадка орхідей

При догляді за орхідеєю варто не тільки забезпечити рослину відповідними освітленням та поливом, а й уважно стежити у її потребі до пересадки. Адже з часом субстрат виснажується і вже не дає стільки користі для рослини. Коренева система розростається, а обмежений об’єм горщика може спричинити здавлювання коріння та призвести до відмирання його тканин. Це звісно ж відобразиться на загальному стані та зовнішньому вигляді вашої орхідеї. Рекомендовано пересаджувати орхідеї раз на два-три роки, адже домашні орхідеї - епіфіти, і на відміну від наземних орхідей не втрачають свою кореневу систему в період спокою і не потребують пересадки кожен рік. Проте у кожного правила є свої винятки: молоді фаленопсиси рекомендовано пересаджувати кожних півроку до досягнення їх трирічного віку. Це сприяє їхньому розвиткові.

Найкращим періодом для пересадки більшості орхідей це кінець весни або початок літа. Так як орхідеї зростають на спеціальному субстраті, ви завжди маєте змогу обережно перевірити стан кореневої системи. Якщо їх кінці забарвлені рівномірно, то це означає, що корені знаходяться ще в стані спокою і пересадку можна проводити. Але якщо на коренях з’явилися яскраво-зелені кінці, це означає, що клітини почали активно ділитись, і під час пересадки ви можете їх травмувати, що призведе до каліцтва рослини з часом.

Якщо ж з певних причин в потрібний момент ви не пересадили орхідеї, а вони справді цього потребують, тоді потрібно почекати, щоб ці молоді корінчики досягли довжини в 5-7см. За такої умови навіть якщо при пересадці кінчики пошкодяться - коріння зможуть пустити бічні відгалуження. Варто пам’ятати, що корені у домашньої орхідей дуже крихкі і потребують надзвичайної обережності.

Перед тим як приступити до пересадки, орхідею потрібно добряче підлити, для того, щоб зволожити субстрат, і тоді його легше буде відокремити від кореневої системи. Виймаємо рослину із старої посудини і обережно змиваємо теплою відстояною водою рештки старого субстрату, що залишились на коріннях. Як варіант, можливе також занурення коріння в теплу відстояну воду на деякий час для того ж самого ефекту. Відмерле коріння та гниль потрібно видалити до живої тканини, а зрізані місця продезінфікувати фунгіцидом і підсушити.

При виборі нового горщика потрібно врахувати, щоб коріння орхідеї вільно поміщалось із просвітом в 1-2 см до стінки. Якщо ця різниця буде більшою, це може негативно вплинути на розвиток рослини, оскільки коренева система не матиме опори. На дно горщика для пересадки викладають дренаж, на поверхню якого насипають частину свіжоприготованого грунту і висаджують рослину. Утримуючи вертикально пагін, потрібно поступово додавати субстрат, простукуючи при цьому стінки горщика. Потрібно обережно трамбувати субстрат, щоб переконатися, що квітка закріплена і не хитається в горщику. Якщо частина коренів залишається на поверхні без грунту, варто просто прикрити їх зверху субстратом і мохом.

Пересаджену орхідею рясно не поливають, а злегка обприскують водою і ставлять в затемнене приміщення з високою вологістю для адаптації. Ні в якому разі не можна виставляти рослину на освітлене підвіконня, адже процес пересаджування – це стресовий стан для рослини, і будь-які фактори зовнішнього середовища, можуть негативно вплинути на неї. Період адаптації зазвичай триває від двох до трьох тижнів, після чого орхідею можна повернути на своє місце.

Вчасно здійснивши пересадку орхідеї, як результат ви матимете ще одну гарантію того, що ваша тропічна красуня буде довго вас милувати своїм зовнішнім виглядом. А заміна субстрату стане хорошою профілактикою захворювань спричинених різноманітними нематодами та кореневими кліщами.

Отож, пильнуйте свої орхідеї, доглядайте за ними та пам’ятайте – їхній зовнішній вигляд залежить тільки від Вас.

{ if IS_PRODUCTION } { endif }