Фаленопсис

Фаленопсис

Фаленопсис є найпростішою і найскладнішою у вирощуванні видом орхідних. Найпростішим тому що дійсно цей вид орхідних не є занадто вибагливий, а його прекрасні великі квіти різних кольорів,- прості, в крапки, смужки, великі плямки, якими можна насолоджуватися безмежно довго. Найващим – тому що зазвичай це є наші перші орхідеї які ми купуємо і з якими ми дізнаємося як вирощувати ці захоплюючі рослини, як підливати, що робити коли зник цвіт і як досягти щоб квітка розцвіла заново. Ми сподіваємося що ці поради будуть корисні для всіх початківців а також для досвідчених любителів орхідей.

Освітлення

Необхідбний рівень світла для фаленопсиса не є важко забезпечити. Ідеальний рівень світла це 10000-15000 люксів, простіже кажучи це напівтінь. Ствітлове забезпечення легко можна оцінити за станом листків. Занадто низький рівень світла є основною причиною подовження нових листків, які значно вужчі в порівнянні із їх звичайною овальною формою, та мають темно-зелений і злегка жовтувато-зелений колір. Від занадто високого рівня світла листки стають приймати яскраво-червоно-бордове забарвлення. Вирощувати фаленопсис на підвіконні буде краще на східному вікні, так як на початку дня, коли рослина отримує більше світла, температура нижча. Південне вікно можна використовувати для вирощування тільки за умови, що сонячне світло буде фільтруватися, щоб не “попалило” рослину. На південному або західному вікні в період з травня по вересень, необхідно забезпечити легку тінь, наприклад, за допомогою тонкої штори або жалюзі. Завжди переконуйтесь, що промені полуденного сонця ніколи не падав прямо на листя. В українських кліматичних умовах з початку грудня до середини лютого, ви навіть можете дозволити собі “повне” сонце.

Фаленопсиси також добре ростуть при штучному освітленні, наприклад, люмінесцентних ламп (на відстані 25-50 см від люмінесцентних ламп) або у світлі натрієвих та металогалогенних ламп на відстані близько 1 метра. Довжина штучного дня залежить від пори року: зима – 11 годин, 14-16 годин в літній час.

Температура

Фаленопсис – рослина яка походить з Південної Азії де зазвичай дуже теплий клімат. Ідеальна температура вночі 16-18 ° C, а вдень: 21-27 ° C. Цей діапазон температур є звичайним для більшості наших будинків, і саме тому рослини є ідеальним варіантом серед орхідних для вирощування в домашніх умовах.

Зазвичай, літом рослини переносять більш високу температуру, але пекельне сонце ,наприклад коли виставити рослину на підвіконник з південної сторони, може вбити її. У випадку, якщо ви зберігаєте квітку на сонці при температури вищу за 35 ° C, тоді необхідно затінення (наприклад, жалюзі) або перенести рослину в більш краще місце.

Взимку необхідно бути уважним під час провітрювання приміщення у період морозів. Потік повітря при температурі 0° C може допустити морщення листків або їх в’янення. Сильні заморозки можуть призвести до загибелі рослини. Тепловий удар (також при транспортуванні рослин в зимовий період) також може призвести до опадання квітів і бутонів.

Вологість Повітря

Фаленопсис є орхідеєю з моноподіальним типом зростання і не мають псевдобульб, що служать запасом води, тому забезпечення відповідної вологості повітря для квітки є дуже важливим. Ідеальний рівень вологості в приміщені є 50-70%. Але у випадку якщо рослину добре підливають то вона може адаптуватися і до нищого рівня вологості. Фаленопсис в змозі перебувати в наших квартирах з низьким рівнем вологості хоча булоб краще забезпечити більш високий рівень вологості. Цього можна досягти за допомогою зволожувача повітря. Також можна розмістити рослину на тарілочці з декілкасантиметровим шаром керамзиту або іншого пористого матеріалу, тоді коли квітка буде підливатися надмірна рідина буде протікати через пористий матеріал на тарілочку а при випаровуванні буде забезпечувати відповідний рівень вологості. Також слід звернути увагу щоб квітковий горщик не стояв у воді, для того, щоб забезпечити потрапляння повітря до коренів знизу. Цього можна досягти кладучи горщик на металеву сітку.

Можна також обприскати рослину зранку, але важливим є те щоб квітка висохла до вечора перед нічним пониженням температури. Не слід обприскувати рослину взимку, бо при низьких температурах і за зниженого метаболізму, – рослини більш піддатливі до гниття, яке спричинене залишенням води в кутах листків. Також слід уникати обприскуванням води з крану, а використовувати однаково дощову або дистильовану воду. Якщо у розпорядженні є тільки вода з-під крану тоді краще відмовитися від обприскування взагалі оскільки це спричиняє утворенню шкідливого нальоту каміння в кутках листків.

Вода

Фаленопсиси, як і більшість тропічних орхідей вимагають повну вологість грунту аж до наступного поливу. Це є найважливіший аспект вирощування цих рослин! Поливати квіти необхідно рідко – дорослі рослини в період вегетації кожні 4-7 днів, в зимовий період не більше одного разу на тиждень. Занадто часте поливання викликає гниття коренів, що в кінцевому результаті призводить до гибелі рослини. Це найпоширеніша помилка серед початківців. Найкращий спосіб визначити вологість можна за допомогою палички - вставити паличку на глибину 7-10см. якщо паличка темна, це означає, що земля ще волога і з поливанням слід зачекати 1-2 дні.

Важливо поливати фаленопсис ранком. Це гарантує, що вода випарується з листків протягом дня і до нічного похолодання.

Поливати квітку краще всього дощовою водою, фільтрованою водою за допомогою осмосу або дистильовану воду. Також можна підливати водою з крану бажано кип’яченою і відстояною. Поливати слід ретельно переконавшись, що вода протікає через отвір на дні горщика.

Метод поливу всіх орхідей наступний: горщик з квіткою вставити в посудину з водою (наприклад, відро), так щоб він був занурений по самі вінця, і залишити його там від 15 хвилин до 1 години. Це єдиний спосіб який дає гарантію що земля просякла вологою по всьому об’єму і коріння що стирчить в повітрі також ввібрали воду.

Пересаджування

Для цих орхідей ґрунт повинен бути пористим із великим проміжками для повітря. Для їх пересадки не можна використовувати землю з саду. В якості ґрунту використовується суміш, яка швидко пропускає воду, але частину цієї води затримує в собі. Рекомендується додати грубу соснову кору (1,5 – 2,5 см), а також деревне вугілля, перліт, керамзит і трохи торфу. Ґрунт також може складатися тільки з грубої соснової кори або кокосової стружки без ніяких додатків. Пересаджують зазвичай кожні 2-3 роки, коли ґрунт вже розкладається або горщик стає замаленьким для рослини. Для підливання рекомендується вода із низьким вмістом мінеральних солей (дистильована вода, дощова вода або просто відфільтрована вода). Тим не менш, у випадку підливання водою з крана, важливо пересаджувати кожного року. Пересаджуються квіти з весни до раннього літа. Горщик, в який пересаджєте, має бути настільки малим, наскільки це можливо – у випадку щорічного пересаджування (і якщо рослина не дуже розрослась). Можна взяти і той самий горщик, в такому випадку це буде просто зміна ґрунту на новий. Рослини посаджені в ґрунт з кори акуратно виймаємо з горщика. Очищаємо коріння від старої землі, обережно, щоб не поламати здорових, живих корінців. Видаляємо все відмерле, гниле, коричневе. Здорові корені мають білий колір або світло-бежевий і є твердими на дотик, їх ми залишаємо. Після пересаджування, близько тижня (до десяти днів) рослину не підливаємо.

Цвітіння

Більшість гібридів фалеопсисів не вимагають жодних заходів для викликання цвітіння і цвітуть вони самостійно щороку або навіть частіше. Ти не менш, якщо в разі тривалого часу не цвіте ваша орхідея, достатньо приблизно на місяць часу збільшити різницю температур між днем і ніччю до 6-10° С (наприклад, вдень 25 ° C і 18 ° C вночі відповідно). Найпростіший спосіб зробити це відкривати вікно вночі і закривати його протягом дня, а в літній період часу винести квітку на вулицю і тримати його в затіненому місці. Це також є секретом промисловою флористики, що забезпечує наявність квітучих квіт протягом усіх пір року.

Залежно від виду фаленопсиса він може цвісти у різний час року. Зазвичай період цвітіння для найпопулярніших гібридів це період з пізньої осені до весни, але є сорти що цвітуть влітку і восени. Час цвітіння становить 3-4 місяці але розросла квітка може цвісти 2-3 рази на рік і навіть частіше послідовно розвиваючи квіти на старих стеблах і утворюючи нові.

Кольори квітів цих рослин дуже багатий, розмір квітів може варіюватися в широких межах – від 1 до майже 10 сантиметрів.

Гібриди, отримані від схрещування Doritis виду дають цікаві рослини, які включені до штучного Doritaenopsis роду, які мають менші квіти але їх більше на стеблі.

Тим не менш, самим популярним у всьому світі є білі великі Фаленопсиси

Удобрення

Фаленопсиси швидко і постійно ростуть. Тому вони повинні постійно удобрюватися. Добрива для орхідей можна придбати в супермаркетах або магазинах для садівників. На етикетках багатьох продуктів і добрив для орхідей зазвичай подана інформація, що рослини треба удобрювати щомісяця. Більшість людей, які вирощують орхідеї практикують щотижневе удобрення (або при кожному підливанні), але швидше розбавленим добривом – ¼ – ½ рекомендованої дози на упаковці для орхідей. Якщо удобрювати при кожному підливанні, то раз в місяць або два, ґрунт повинен бути промитий чистою водою без добрив. Це зовсім не складно – вистачить просто раз в якийсь час рясно полити рослину чистою водою без добрив. Оптимально це зробити наступним чином: спершу нормально поливати рослину для того, щоб розпушити нагромаджені солі. Приблизно через годину промити ґрунт кількістю води вдвічі більшою за об’єм горщика. Взимку потрібно удобрювати тільки раз на два або три підливання.

{ if IS_PRODUCTION } { endif }