Шкідники орхідей

Купуючи орхідею, ми намагаємось вибрати для себе найпрекраснішу з-поміж усіх, що є на прилавках квіткового магазину. Всі вони мають ідеальний відтінок стебла, красиві квіти із здоровими пелюстками, цілісне листя без жодної плямистості на поверхні. Проте ніхто із нас не заглядає в середину субстрату, на якому росте орхідея. І це загрожує нам принести в нашу домівку не тільки красуню-квітку, а й небажаних комах-шкідників, які можуть ушкодити і ваші домашні рослини.

Коли ви приносите орхідею в свій дім перш за все потрібно поставити її окремо від інших вазонів, щоб уникнути можливого зараження шкідниками чи вірусними інфекціями. Горщик з рослиною потрібно поставити в ємність з водою, так щоб рівень води був на 2-3 см нижче краю горщика. Через дренажні отвори, що містяться в дні горщика вода заповнюватиме субстрат. І так як комахам для життя потрібне повітря, то через кілька хвилин вони почнуть вилазити на поверхню води, де їх зможете легко відловити.

Якщо ви дотримуєтеся усіх правил догляду за орхідеєю, але ваша рослина почала в’янути, вкриватись потемнілими плямами, перша підозра це шкідники. Найчастіше орхідею уражають такі шкідники як щитівка, червець, павутинний кліщ, попелиці, нематоди та трипси.

Щитівка (Diaspididae sp.)

Орхідеї вражають тільки два види з цієї численної родини: несправжня щитівка і щитівка. Ці комахи розміром 1-5 мм паразитують на рослинах з щільними шкірястими листками. Серед орхідей вони полюбляють такі види, як Каттлея, Фаленопсис, Пафіопеділюм та інші. Якщо на листках чи стеблах вашої орхідеї ви помітили коричневі чи жовтуваті горбки схожі на здерев’янілий епідерміс самої рослини, а ніяк не на шкідника, то це і є несправжні щитівки, а саме їх дорослі самки. Якщо ви акуратно зріжете по краях цей горбок, то побачите, що на його місці залишилося сірувате м’яке тіло цієї комахи. Щитівка спершу вражає нижню частину рослини. Розмножившись, вона піднімається все вище по стеблу. Може також перекидається на сусідні кімнатні квіти. В найбільш комфортному місці (зазвичай це листя орхідей) вони присмоктуються хоботком і тягнуть всі соки з рослини. В порожнину, яка залишається після висмоктаного соку, псевдощитівка впорскує отруйну рідину, після чого на листках з'являються плями кольором від світло-жовтого до червоно-коричневого. Вони розростаються і листя відмирає. Щитівка, на відміну від псевдощитівки, виділяє клейку речовину, яка сприяє виникненню сажкових грибків (виглядають, як наліт темного кольору). Живлячись соком ураженого організму, комахи послаблюють і пригнічують його. Як ознаки маємо сухість та в'ялість пагонів, відсутність активного зростання, що призводить до загибелі рослини.

Заходи боротьби

Потрібно протерти постраждалі частини ватним тампоном, змоченим у спиртовому розчині, і почекати 30 хвилин. Після цього орхідею потрібно добре промити теплою водою, використовуючи м'яку зубну щіточку, щоб змити виділені екстракти і молодих шкідників. Потім обприскати орхідею і субстрат інсектицидним розчином (препарат для боротьби із шкідниками, який можна вільно придбати у будь-якому квітковому магазині). Важливо на час лікування припинити підгодівлю рослини добривами. Обробку повторити через 7-10 днів, після чого рослину найкраще пересадити в новий субстрат.

Червець або борошнистий червець (Pseudococcus longispinus)

Борошнистий червець на вашій орхідеї може появитись нізвідки. Ззовні він виглядає, як пухнастий, білий клубочок. Але попри свій милий зовнішній вигляд це досить небезпечний шкідник для рослин. Небезпечний цей шкідник тим, що він є непомітним на перших етапах зараження рослини. На орхідею звертають увагу вже тоді коли листя починає жовтіти і відпадати. Червець комфортно себе почуває в пазушних заглибинах листя, ближче до стебла рослини. Ці паразити висмоктують соки з рослини, виділяючи при цьому цукристі рідини, які є чудовим середовищем для розвитку плісеневих грибків і бактерій.

Заходи боротьби

Спершу потрібно позбавити рослину від всіх лусочок, старого сухого листя, і вибрати всіх шкідників, яких ви виявили. Впродовж тижня вранці та ввечері перевіряти рослину на появу нових шкідників. Якщо такі є, то їх потрібно прибрати тонкими паличками або зубочистками. Уражені місця варто обробити розчином господарського мила, а субстрат - інсектицидом. Якщо впродовж місяця на вашій орхідеї не з’являються нові особин червця – ви його успішно вивели.

Павутинний кліщ (Tetranychus urticae)

Якщо на листках вашої орхідеї (переважно з нижнього боку) появились дрібні білі цятки і тонка павутинка – це означає що на вашій рослині поселився павутинний кліщ. Уражене листя з часом знебарвлюється, стає сірим, а пізніше отримує буре забарвлення, скручується і опадає. Як і інші паразити, павутинний кліщ живиться соком рослини, забираючи з цим усю необхідну енергію для росту.

Заходи боротьби

Щоб позбутись павутинного кліща потрібно спершу підвищити вологість повітря, поставивши при цьому орхідею на піддон з водою. Потім провести обробку розчином фітоверма (готувати згідно інструкції до препарату). Для досягнення ефекту вартує обприскувати не менше трьох разів, з інтервалом 7-10 днів. Для профілактики рослини які стояли поруч також варто обприскати. Підвіконня та скло миють із господарським милом.

Попелиці, тлі або тлеві (Aphidoidea)

На жаль, попелиця на орхідеях явище не рідкісне, вона буває жовта, зелена, сіра, й чорна. Сам шкідник не є таким загрозливим, як його екскременти, які являють собою липку клейку масу, через що листкові продихи закупорюються і рослина перестає дихати. Найпоширеніша попелиця оранжерейна (Myzus persicae). Пошкоджує суцвіття дендробіума, селеніпедіума, лікасте, каттлеї, ванди. В літній період на квітках фрагміпедіума, цимбідіума, дендробіума поселяється попелиця бурякова (Aphis fabae). На квітках целогіна часто паразитує попелиця орхідних (Cerataphis orchidearum), а на квітках блетілли розвивається попелиця оранжерейна (Aulacorthum circumflexsus).

Заходи боротьби

Якщо ви виявили цих комах на своїй орхідеї, вам варто обробити рослину розчином господарського мила, в пропорції 1 до 6. Потім саму рослину і субстрат потрібно обприскувати інсектицидним розчином не менше двох разів з проміжком між обробками 7-8 днів.

Кліщ кореневий (Steneotarsonemus)

Кліщ кореневий надає перевагу корінню орхідей. За останні роки цей вид кліща розширив свої межі існування. Небезпечний він тим, що проникнувши в середину коренів, він перетворює їх в порожнисту нитку. Сам шкідник дуже дрібний. Має овальну форму, тіло жовтого або білого забарвлення.

Заходи боротьби

При ураженні цим паразитом спершу потрібно вийняти рослину з горщика і видалити всі уражені частини коренів наскільки це можливо. Кінчики пошкоджених коренів обробити зеленкою. Саму рослину і субстрат полити й обприскати розчином фітоверма. Розчин готувати по інструкції до препарату.

Трипси (Thysanoptera)

Дуже маленькі комахи, що мають в довжину 2-2, 5 мм, але попри свій маленький розмір вони завдають значної шкоди рослинам. Ці комахи паразитують майже на всіх видах орхідей. Це чорні або темно-коричневі жучки, здатні швидко бігати. Потрапляючи на рослину, трипси відразу ж намагаються сховатися в субстраті і виявити потім їх вже досить складно. Перші ознаки ураження рослини трипсами - це срібляста плівка і багато темних точок на листках. Трипси вражають все: листя, квіти і коріння орхідей. Проте основна шкода трипсів навіть не в тому, що вони висмоктують сік з рослини, а в тому, що вони відкладають яйця в тканину листків. І коли личинки підростають то харчуються листовою тканиною, спричиняючи цим загибель рослини. Личинки трипсів мають жовто-зелене забарвлення, через що їх дуже важко помітити на листках рослин.

Заходи боротьби

При виявленні цих шкідників варто негайно обприскати субстрат і саму орхідею розчином актелліка або фітоверма. Також для профілактики варто те ж саме зробити із рослинами що стоять в одному приміщенні з хворою орхідеєю. Кожних 7 днів повторювати процедуру впродовж місяця.

Нематоди, або круглі черви (Nematoda)

Дуже маленькі за розмірами хробаки, які живуть у тканинах рослин. Між жилками листів проявляються у вигляді жовтуватих, білуватих або коричневих плям. Рослина повільно відстає в рості, припиняє цвісти. На орхідеях можна зустріти тільки один вид нематод, які являють собою майже прозорих, білуватих черв’яків, довжиною близько 1 мм. Пошкоджені ними тканини чорніють і відмирають.

Заходи боротьби

На жаль побороти нематоду, яка глибоко засіла в кореневій системі вашої орхідеї доволі важко. При ураженні нематодами можна спробувати потримати рослину у воді при 50-55 градусах протягом 15-20 хвилин. За такої температури гинуть і нематоди, і їхні яйця. Рослина переносить такі умови сприятливо. Проте такий метод дієвий тільки за умови, якщо шкідник не оселився дуже глибоко в тканинах рослини. В гіршому випадку рослину потрібно спалити, а місце на якому вона знаходилась промити розчином господарського мила. Інші рослини в кімнаті варто обробити інсектицидними препаратами з метою профілактики.

{ if IS_PRODUCTION } { endif }